piątek, 22 lutego 2013

Film miesiąca wg Juliet: Donnie Darko

Z racji tego, że na blogu nikt nie pisze, postanowiłam rozpocząć serię zatytułowaną Film miesiąca wg Juliet. Miejmy nadzieję, że uda mi się prowadzić ją dłużej niż 2 miesiące.

Tak więc w tym tygodniu wybieram film, który od razu wskoczył na moją listę TOP 10 filmów, a mianowicie Donnie Darko. Jeśli o tym filmie nie słyszeliście, bądź zwlekacie z obejrzeniem go (jak ja robiłam przez kilkanaście miesięcy), radzę wam jak najszybciej pojechać do wypożyczali video, bo ten film jest tego wart.

Głównym bohaterem jest tytułowy Donnie Darko. Jest on inteligentnym nastolatkiem z zaburzeniami osobowości, przez co uważany za "nienormalnego". Jednak poza wizytami u psychoanalityka jego życie jest całkiem spokojne, wraz z rodziną mieszka na przedmieściach Middlesex, w stanie Wirginia, chodzi do szkoły i prowadzi życie całkiem normalnego nastolatka. Do czasu, kiedy pewnej nocy ukazuje mu się królik o imieniu Frank, który wybawia go z domu i podaje mu dokładny czas końca świata, jednocześnie ratując mu życie.

Donnie Darko jest zdecydowanie filmem, który każdy powinien zobaczyć, jest po prostu niesamowity pod każdym względem. Wyśmienite aktorstwo, szczególnie Jake Gyllenhaal grający główną postać zasługuje na specjalne wyróżnienie, piękne zdjęcia i cudowny klimat całego filmu. Ścieżka dźwiękowa to po prostu eargasm, składa się z 17 pierwszorzędnych utworów których nie można przestać słuchać.

Warto również wspomnieć o zawiłości całego filmu. Nie będę niczego wyjawiać, ale ujawnić mogę, że bez źródeł dodatkowych tego filmu zrozumieć nie można. Jeśli film już widzieliście i chcecie się dowiedzieć więcej zapraszam na http://www.donniedarko.org.uk/  (strona w języku angielskim). To samo tyczy się osób, które są/będą świeżo po seansie :)

Podsumowując, film jest wart każdej z 133 minut (w wersji reżyserskiej). Jest to wg mnie niezaprzeczalny klasyk, który zobaczyć musi każdy kto uważa się za znawcę kina, bądź kto po prostu lubi dobre kino.

1 komentarz:

  1. "Widzę cię".
    Jeśli przeczytałeś te słowa to kobieta z twarzą psa zadzwoni do ciebie na Google+ i przeklnie się szczęknięciem. By odkupić winy przekaż trzycyfrową kwotę na konto Elizabeth, by zasilić naszą firmę Ochrony Jednorożców.
    Pozdrawiam.
    Renata.

    OdpowiedzUsuń